קורס עריכה מוזיקלית והגשה ברדיו

מסלול לימודי עריכה מוזיקלית והגשה ברדיו בשיתוף eco99fm.

קורס הרדיו של הבצפר ו-eco99fm מקנה את הידע הבסיסי הנדרש להשתלבות בעולם הרדיו ומעמיק אותו. הקורס משלב ידע תיאורטי וכלים מעשיים בהגשה ועריכת מוזיקה לכל מי שאוהב רדיו, עוסק בו או מעוניין להשתלב בו בעתיד. הוא מבוסס על שיעורים עיוניים והתנסויות מעשיות, שהותאמו על ידי מיטב אנשי המקצוע מהתחום

בסוף הקורס התלמידים יצאו כשברשותם "פיילוט" (פרויקט הגמר) אותו הם יכולים להציג בפני הגורמים הרלוונטיים על מנת להשתלב בעולם הרדיו .

במהלך הלימודים נכיר את עולם הרדיו ונעמיק אל תוך עולם ההגשה והעריכה המוזיקלית.
נלמד עקרונות מנחים בבחירת קו מוזיקלי, החל מזכויות יוצרים, חוקים וקהלי יעד ועד ליצירת אווירה, התאמה סגנונית ובניית שעה. נלמד כיצד מאזנים בין טעם אישי לבין קו מוזיקלי של תחנה/תכנית וכיצד מייצרים ערך מוסף, דרך בחירות מוזיקליות.
נתנסה ונבין כיצד לתפעל את עמדת השידור שלנו באופן עצמאי ונתרגל עקרונות להגשת מוזיקה: החל מעקרונות בסיסים (עברית, דיקציה אינטונציה) ועד לתוכן בשידור והגשה מתקדמת (הגשת מוזיקה, הגשה אישית, אומנות הראיון).
השיעורים משלבים ידע תאורטי והתנסות מעשית.

הקורס יכשיר אתכם להיות:

  • עורכי מוסיקה ופלייליסט
  • יוצרי תוכניות ותכנים
  • קריינים ומגישים

למה אצלנו?

  • שיתוף פעולה צמוד עם eco99fm
  • כ-20 שעות הכשרה מעשית
  • מרצים שהם מומחי רדיו
  • היכרות ומפגשים עם העובדים מאחורי הקלעים
  • שיעורים באולפני רדיו
  • מחלקת השמה לבוגרים
  • פרויקט גמר: תוכנית פיילוט

במהלך הקורס ישולבו שיעורים ו20 שעות תרגול מעשי שיתקיימו באולפני תחנת הרדיו eco99fm. בסיום הקורס יגישו הסטודנטים, פרוייקט גמר : תכנית פיילוט לשידור.

תכני הלימוד:

היסטוריה ותיאוריה
סקירת תולדות המוזיקה ברדיו בארץ ובעולם- מעידן הזהב של ה-AM האמריקאי ועד שירותי הסטרימינג של ימינו. פורמטים של תחנות מוזיקה בארץ ובעולם והקשר שלהם לז'אנרים וקהלים. תפקיד הרדיו בתעשיית המוזיקה והאתגרים של המהפכה הדיגיטלית. הופעת המושג "מוזיקה פופולארית", סקירה היסטורית + דוגמאות של הצמתים חשובים בהיסטוריה של המוזיקה (ז'אנרים, אמנים, מהפכות) תוך דגש על התפקיד שמילא הרדיו.

טכנאות אולפן
הכרת אולפן + תפעול קונסולה: איך עובד הרדיו –"one man station" ותפקידי השדרן/טכנאי. הכרת ותפעול המכשור באולפן- הקונסולה, תוכנת השידור (IB), תפעול בסיסי בשידור ובהקלטה. נקודות חשובות בשידור, מה עושים במקרה של תקלות נפוצות ותפעולן . מעבר בסיסי על תוכנת העריכה – Adobe Audition – הקלטה, עריכה ושמירת קבצים. הכנת תכנית קצרה (Live to tape).

עריכת מוזיקה לינארית
עקרונות מנחים בבחירת קו מוזיקלי של תכנית ושל תחנה. השיקולים להעלאת שיר לשידור והבחירה לשיבוץ שירים בשעות ובתכניות שונות. יצירת רצפים מהודקים ביחס לקהל היעד. קרוסים, אווירה, התאמה סגנונית.

עריכת מוזיקה AOD
הבדלים בין עריכת מוזיקה ליניארית לעריכה Audio On Demand. התאמת מוזיקה למצבי צריכה – הפיצוח של eco99music. הכרות עם שירותי הסטרימינג הפופולאריים (iTunes/Apple Music, Spotify, Youtube, Soundcloud, Deezer, Tidal). מאחורי הקלעים: החרגות, זכויות יוצרים, חוקים והגבלות, אנליטיקס.

הגשת מוזיקה בשידור
עבודה נכונה עם אינטרו ואאטרו, תזמון קרוסים, שימוש במעברונים ואנדרים. מה אומרים? אינפורמציה על שירים, עברית תקנית, דיקציה, אינטונציה. יצירת ערך מוסף למאזינים.

הגשה מתקדמת
עקרונות הגשת עומק – הפקה ועריכת תוכן. הפקת אייטמים, תחקיר מקדים ואמנות הראיון, "זרימת" שיחה עם מאזין ו/או מרואיין. הגשת מוזיקה מתאימה לתוכן.

הגשה ועריכה אישית
יצירת תכנית מוזיקה אישית. הבדל בין טעם אישי לקו של תכנית – איך בוחרים שירים? העורך/מגיש כאוטוריטה מוזיקלית, הגשה אישית ואינפורמציה על השירים. הדהוד באמצעות רשתות חברתיות.

העולם האמיתי ותעשיית המוזיקה
העבודה מול הרדיו מהזווית של התעשייה: יח"צנים, אמנים וחברות התקליטים. כיצד להיות מושמע? מה הנוסחה הסודית? החרגות, זכויות יוצרים, חוקים והגבלות, אנליטיקס.

פלייליסטים שנוצרו ע"י הסטודנטים בקורס:

סטלי סולומונוב

סטלי סולומונוב
ראש מסלול רדיו ופודקאסט

עיתונאית ועורכת ערוץ התרבות ב-ynet, שדרנית רדיו ותיקה שהחלה את דרכה כקופירייטרית, מפיקה ומגישה ברדיו 'קול הים האדום' באילת. משם עברה לרדיו תל-אביב 102fm, ובנוסף להגשת תוכנית אישית שם, ניהלה את מכללת רדיו ת"א, ולימדה בה. כיום מגישה ברדיו eco99fm את רצועת 'אקו טריפ טיולים' לפני סוף השבוע.

שרון שפירא

סמנכ"ל התוכן של eco99fm

סמנכ"ל התוכן של eco99fm כבר שש שנים.
את דרכו בעולם התקשורת התחיל ברדיו תל אביב 102fm,שם שימש כמפיק הראשי ובהמשך כסמנכ"ל התחנה.
בין לבין ניהל פרויקטים במחלקת הדוברות והתקשורת השיווקית של שידורי 'קשת', וניהל את התקשורת השיווקית של קבוצת 'מעריב'. מתמחה באסטרטגיה תקשורתית שיווקית, ובעברו טיפל במערכי יחסי הציבור של חברות רבות- מקומיות ובינלאומיות

צחי מור

צחי מור
העורך הראשי של התכנים הירוקים ב- eco99fm

החל את דרכו הרדיופונית כקריין חדשות בגלי צה"ל בשנת 1996 במהלך לימודיו האקדמיים. ערך והגיש את מהדורות החדשות של "חדשות 10" בתחנות הרדיו האזורי. ניהל את מחלקת הרדיו והסלולר של "חדשות 10". הגיש, כאורח, תכניות אקטואליה ב"רדיו ללא הפסקה  – 103 FM". כיום – העורך הראשי של התכנים הירוקים ב- eco99fm. השתתף כקריין בתשדירי פרסומת רבים ברדיו ובטלוויזיה. מוסמך כעורך דין (כיום לא פעיל) ובעל תואר ראשון במשפטים ובמנהל עסקים.

אידית אבשלומי

אידית אבשלומי
עורכת מוסיקה ב- eco99fm

בת 37. עורכת מוסיקה ב- eco99fm בארבע השנים האחרונות. בנוסף מתקלטת כיום בחתונות, מסיבות ובונה פלייליסטים לאירועים מיוחדים. את דרכה הרדיופונית החלה כמפיקה ועורכת תוכן ברדיו תל אביב 102 FM לתכנית המוסיקה של קוטנר, תכנית האקטואליה של דן שילון ורינה מצליח ועוד. אוהבת מוסיקה ועוד כל מיני דברים…

שחף איל

שחף איל
מנהלת מחלקת המוזיקה של eco99fm

בת 40. מנהלת מחלקת המוזיקה של eco99fm בחמש שנים האחרונות, ומשדרת את my music בכל יום ב- 15:00.

לפני כן הייתה כתבת אינטרנט, עורכת וידאו, שדרנית ועורכת ב 106fm, תסריטאית ובימאית. בוגרת החוג לתקשורת באוניברסיטת תל אביב.

עידו כהן

עידו כהן

טכנאי ושדרן ב- eco99fm
עידו כהן, בעל נסיון רדיופוני של כבר למעלה מ- 11 שנים.
כיום, בין היתר, הוא משמש כטכנאי הצמוד של תכנית הבוקר עם טל ברמן ואביעד קיסוס.
מדי יום בצהריים משדר עידו את רצועת המוזיקה eco music ועוזר להנעים את השעות הקשות של חצי היום.
חוץ מזה, עידו משמש כקריין פרסומות של גופים מסחריים רבים ושונים.

עובדים בתחום התקשורת שיש להם זיקה ועניין ברדיו ומעוניינים בהעמקת הידע המקצועי.
יזמים – המעוניינים לפתוח תחנת רדיו באינטרנט או להשתלב בשוק התקשורת.
משוחררי צבא – המתעניינים בתחום ומעוניינים לבחון השתלבות בתחומים אלה בעתיד (הקורס מוכר למענק חיילים משוחררים).
צעירים לפני גיוס המעוניינים לשפר סיכוייהם להשתלב בתחום במסגרת השירות הצבאי.
כל מי שחולם להגשים את החלום הרדיופוני הישן שלו – ורק חיפש הזדמנות להישמע.
חולי מוזיקה שמעוניינים לעשות משהו עם האהבה הכי גדולה שלהם.

תנאי קבלה: מבחן מיון + ריאיון אישי.
משך הקורס: 3 חודשים
שעות לימוד: פעם בשבוע, בין השעות 18:00-21:00
מועד פתיחה: 06/11/2018

*מוכר לפיקדון חיילים משוחררים

השיעורים העיוניים מתקיימים ב"הבצפר" – נמל תל אביב האנגר 1
השיעורים המעשיים יתקיימו באולפן בתחנת הרדיו Eco 99FM – גלגלי הפלדה 11 הרצליה פיתוח